SEBASTIAN URBAN - Od wielu lat koncertuje z grupami: TGD, MATE.O, DEUS MEUS, SARUEL, JAZZ TRIO, oraz takimi artystami, jak: Jan Ptaszyn Wróblewski, Michał Kulenty, Joachim Mencel, Marcin Pospieszalski, Mieczysław Szcześniak, Piotr Płecha. Współpracował również z zespołami: Bajm, New Life M., Freedom Nation, Sixteen i Seventeen. Od kilku lat zaangażowany jest w prowadzenie warsztatów perkusyjnych. Sebastian gra na instrumentach firm MAPEX oraz SABIAN.


Trzecia Godzina Dnia to 30 - osobowy chór młodych chrześcijan pochodzących z różnych kościołów i różnych zakątków Polski. Dyrygentem TGD jest Piotr Nazaruk, aranżerem Paweł Zarecki. TGD reprezentując nurt pop - gospel, nie próbuje bynajmniej udawać czarnoskórych wykonawców, ale każdy kto widział tę kilkudziesięcioosobową ekipę w akcji przyzna, że potrafią oni wytworzyć niesamowitą energię.

Najnowszy album "na żywo" to jedno z największych wydarzeń muzycznych 2001 roku, koncert telewizyjny chóru TGD z udziałem N. Niemen, B. Bednarz, M. Szcześniak i Mate.O, dostępne na CD i MC. Nowoczesne aranżacje takich przebojów jak "Alleluja" G.F.Haendla czy "I Still Haven't Found" grupy U2. Potężne brzmienie chóru, niesamowita energia, porywający entuzjazm w iście gospelowym wydaniu.


TYGODNIK POWSZECHNY

Im bliżej było do występu dwóch szczególnie oczekiwanych na scenie grup, tym bardziej gęstniał tłum przed sceną. A oczekiwano na "Trzecią Godzinę Dnia", ekumeniczny chór czerpiący sporo z klimatu gospel, któremu towarzyszy świetna instrumentacja oraz na zespół "Houk" z Darkiem Malejonkiem - grupa ta, w nowym, zmienionym w 1994 roku składzie, nie jest wprawdzie "zespołem ewangelizacyjnym", ale nawrócenie Malejonka zdecydowanie rzutuje na jego twórczość. Sam Maleo mówił w 1996 roku na Ogólnopolskim Czuwaniu Ruchu Odnowy w Duchu Świętym w Częstochowie, że muzyka rockowa jest jak starotestamentalny "miecz Goliata", którym król Dawid walczył z Filistynami. Ma bowiem wielki wpływ na ludzi i zamiast - jak dotychczas - służyć złemu, może ewangelizować. Ale czy może pełnić tę rolę wobec aż takiego zła, jakie stało się w Nowym Jorku? ,,Chcemy pokazać człowiekowi, że jest umiłowanym dzieckiem Boga i że naprawdę jest nadzieja i warto żyć i kochać ludzi - mówi Darek Malejonek. - To nie zmieniło swojego sensu po jeszcze większej tragedii, jaką była na przykład wojna światowa. I nie zmieni się po tym, co stało się w Ameryce".

Kiedy rozmawiamy, na scenie przygotowuje się do występu "Trzecia Godzina Dnia". W jej składzie odnaleźć można młodych ludzi z różnych kościołów chrześcijańskich - baptystów, adwentystów czy katolików, którzy razem śpiewają ewangelizacyjne utwory o porywającym, żywiołowym brzmieniu. Jedną z solistek TGD jest Natalia Niemen. ,,Bóg kocha ludzi, ale chce też nas przestrzegać, że jesteśmy krusi - mówiła mi przed występem, zapytana, jak zmienia się przesłanie wodzisławskiego koncertu. - Dlatego na dzisiejszym koncercie chcemy cały czas mówić o Jezusie, uwielbiać Go, dzielić się z ludźmi tym, że On jest naprawdę jedyną drogą". Podczas koncertu pojawia się stolik, a na nim dwie księgi kondolencyjne, które trafią do ambasady USA, oraz do biskupa Nowego Jorku. Pierwszą dedykację wpisał pochodzący z Wodzisławia ksiądz Marian Neugebauer: ,,Napisałem, żeby Pan Bóg błogosławił wszystkim, którzy ucierpieli podczas wtorkowej tragedii, i dał życie wieczne tym, którzy zginęli. Musimy patrzeć w perspektywie wieczności, w której czeka nas chwała. I dzisiaj o tej chwale śpiewa "Trzecia Godzina Dnia". Ubrana w wojskową kurtkę i fioletowe dzwony Ela z Jastrzębia Zdroju wpisała fragment "Wesela": "Że to tak losy szczęściem gardzą, że to nie sypią szczęściem w oczy"

.

Tygodnik młodzierzy katolickiej DROGA

Muzyka to coś więcej niż dźwięki, Trzecia Godzina Dnia to coś więcej niż chór, a nasze piosenki to coś więcej niż przeboje - można przeczytać na internetowej stronie zespołu. - Zaczęliśmy śpiewać z miłości do Boga i muzyki, a muzyka stała się dla nas językiem, którym mówimy całemu światu o tym, jak wspaniały jest Zbawiciel i jak jest nam bliski. Trzecia Godzina Dnia określa chwilę, w której Bóg w szczególny sposób poruszył ludzi, którzy czekali na Jego dotknięcie. Określa moment, w którym Bóg zesłał Ducha Świętego.

Warsztaty muzyczne w Malborku (1988) to początek działalności zespołu, który w następnym roku oficjalnie przyjął nazwę TGD. Inicjatorami grupy i jej pierwszymi liderami byli: Andrzej "Plastuś" Tołopiło, Sławek Szymański i Janusz Sierla. Jednak pomysł na stworzenie młodzieżowego chóru, wykonującego muzykę chrześcijańską powstał na początku lat 80. Już wtedy działał stuosobowy chór (jeszcze bez nazwy) prowadzony przez Janusza Sierla.

Na TGD składa się przede wszystkim czterdziestoosobowy chór, którym kieruje Piotr Nazaruk. Piotr jest także kompozytorem, autorem tekstów, aranżerem, producentem płyt i jednym z solistów. Partie solowe w zespole są obecnie wykonywane przez doborowe grono wokalistów - Beatę Bednarz, Natalię Niemen, Mate. O i Mietka Szcześniaka. Wcześniej mogliśmy usłyszeć Elonorę Niemen, Ewę Urygę i Roberta Amiriana. Muzycy współtworzący TGD to Paweł Zarecki (instrumenty klawiszowe, kompozycje, aranżacja, produkcja muzyczna), Grześ Piotrowski (saksofon), Bartek Jakubiec (gitara), Wiesiu Sałata (bas), Sebastian Urban (perkusja) i Hania Pawłowska (flet). Dla zespołu komponuje także Sławek Szymański, a ogromna ekipa "tekściarzy" pisze słowa.

W swoim repertuarze TGD posiada nowe aranżacje standardów muzyki chrześcijańskiej. Kompozycje grupy utrzymane są w stylu pop i gospel.

Ogrom pracy, muzycznego profesjonalizmu, wiary i radosnej twórczości dla Pana jest widoczny na kilku krążkach: "Szachmaty" (1990), "Wielkie sprawy" (1991), "Jest Ktoś" (1994), "Hosanna" (1998) i "Na żywo" (2001).

TGD dużo koncertuje i niech żałuje każdy, kto jeszcze ich nie widział i nie słyszał na żywo!

TGD jest zespołem ekumenicznym - członkowie chóru to reprezentanci różnych wyznań chrześcijańskich pochodzący z całej Polski. Najbardziej twórczym i intensywnym czasem dla zespołu są coroczne warsztaty muzyczne. Grupa w przystępny i profesjonalny sposób chce mówić o Bogu.

Najnowszą produkcją zespołu jest kolęda "W żłobie leży" połączona z refrenem "Amen". Ta nowoczesna fuzja jest dostępna w postaci singla zatytułowanego "Coolenda" (2002). Można ją także znaleźć na www.tgd.kdm.pl. Nowa płyta planowana jest na wiosnę 2003 r.

W sprawie koncertów trzeba się kontaktować z menadżerem zespołu, którym jest Filip Wojnar (604 404 204, e-mail: filip@kdm.pl).

Na tegorocznym festiwalu Song of Songs TGD otrzymała nagrodę "Tuba Dei" za najlepszy album roku 2002. ks. Grzegorz Ułamek